وبلاگ متال استیل

آیا قیمت میلگرد پایین میاد؟

قیمت میلگرد

پالس های کاهشی قیمت میلگرد

معاملات و کاهش قیمت میلگرد رقابتی مقاطع فولادی باعث کاهش هیجان بازار و بازگشت کارخانجات خصوصی پیش رو، به مدار منطق و عقلانیت شد. اخبار ضد و نقیض از احتمال خروج فولاد از بورس و تایید و تکذیب های متوالی هم عامل دیگری بود که باعث ایجاد جو روانی منفی در بازار فولاد شد. حالا در چند روز پیش رو، بازار داخلی تحت تاثیر این دو عامل روند کاهشی پیش گرفته است.

پالس های افزایشی

اما در سوی مقابل با دو پالس مثبت قوی مواجه هستیم:

اول افزایش قیمت جهانی شمش و بیلت

و در نتیجه افزایش قیمت محصول صادراتی شمش ایران به ۳۹۰ دلار

و دوم بازگشت تقاضای داخلی فولاد چین به روزهای اوج

حالا خبرهای خوبی از شروع صادرات میلگرد چند شرکت خصوصی، از طریق حمل آبی به چین در محدوده  ۴۵۰ دلار منتشر می شود. توجه کنید که در بین اقتصادهای بزرگ دنیا تنها چین توانسته است رشد مثبت اقتصادی در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ را حفظ کند و اکنون اقتصاد چین با سرعت در حال بازگشت به اوج است.

چین که روزگاری صادر کننده بزرگ فولاد بود اکنون به یک وارد کننده بزرگ تبدیل شده و ماهانه در حال بلعیدن میلیون تن تقاضای فولاد است. ادامه این روند احتمالا بازار فولاد را هم مشابه بازار طلا در روند افزایش قرار خواهد داد و احتمالا فولاد سازان دولتی در ماه های پیش رو موفق به عقد قراردادهای خوب صادراتی با چین خواهند شد

آیا قیمت میلگرد و آهن در محرم کاهش می یابد؟

هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم در بازار ساخت و ساز شاهد افت فعالیت ها هستیم که به دنبال آن کاهش تقاضا در حوزه مقاطع فولادی را خواهیم داشت. امسال علاوه بر ماه محرم اپیدمی کرونا و انتظارات منفی در میان سرمایه گذاران ساختمانی بر آینده موجب شده تا بیشتر از هر زمان دیگری مسئله رشد منفی ساخت و ساز را داشته باشیم. مطابق با آنچه از سوی رئیس اتحادیه آهن فروشان ذکر شد، در ایام محرم به دلیل افت ساختمان سازی معاملات در حوزه مقاطع فولادی کاهش می یابد به همین ترتیب اکثر کارخانجات نیز یا قیمت محصولات خود را ثابت و یا با کاهش قیمت اعلام می کنند.

براساس آنچه ایشان اظهار داشت: تیرآهن ذوب آهن اصفهان با ۱۰ تا ۳۳۰ هزار تومان کاهش قیمت، انواع ورق سیاه و رنگی با ۱۰۰ تا ۶۵۰ تومان کاهش قیمت، نرخ قوطی پروفیل نیز ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان کاهش و انواع لوله داربستی و صنعتی نیز با ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان کاهش قیمت همراه بوده است. در این میان نرخ ورق اکسین، کاویان و روغنی، لوله مبلی و گازی، نبشی، ناودانی و سپری و در نهایت محصولات مفتولی از آن دست محصولاتی بودند که بدون تغییر قیمت اعلام شدند.

حالا سوال اینجاست؛

برآیند مجموع عوامل موثر کاهشی و افزایش ذکر شده بازار داخلی را در روزهای پیش رو به کدام سمت خواهد برد؟؟  بازار ساز برای تامین نیاز داخل چه برنامه ای خواهد داشت؟؟

آیا با توجه به افزایش میانگین نرخ نیما و نرخ های صادراتی، محاسبه قیمت های پایه  شمش فولادی بر اساس فرمول سابق انجام خواهد شد؟ این روند منجر به افزایش بیشتر نرخ های داخلی خواهد شد.

باید توجه کرد که بازار داخلی در قیمت های فعلی هم آچمز شده و حجم معاملات به شدت کاهش یافته است. حالا باید دید که بازار ساز برای عرضه های روز سه شنبه شمش فولادی چه برنامه ای در سر دارد ؟ و چگونه می تواند بین بازار صادراتی و داخلی تعادل ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آواتار موبایل
Main Menu x
X